22 Haziran 2017 Perşembe

Semaver - Sait Faik Abasıyanık I KitapYorum(8)


Sait Faik'in ilk defa bir kitabını okudum: Semaver. Hikayeciliği ile bilinen yazarın ilk kitaplarından biri. İçerisinde birbirinden bağımsız hikayeler var. Kitabı beklediğim kadar etkileyici bulmadığımı itiraf etmeliyim. Belki yazarın ilk kitaplarından biri olduğu için, belki de beklentim çok yüksek olduğu için böyle bir durum oldu bilemiyorum.

Yazar, günlük hayata dair, önemsiz gibi gözüken, çoğu zaman yaşadığımız ama farkına varamadığımız durumları anlatıyor hikayelerde.
Sade bir dil ile basit gibi ama karmaşık ve güzel betimlemeler akıcılığı kolaylaştırıyor.
Amaçsızca yazılmış gibi duran küçük hikayeler, insanımızın duygularını, düşüncelerini, küçük hayatları gözler önüne sermesi açısından önemli.
Anlatılanlar sıradan insanların hayatları olsa da derin bir gözlemin ve kavrayışın izlerini taşıdığı anlaşılıyor.


Hikayeler içerisinde en çok sevdiğim, Bohça isimli hikaye. Bir besleme ile evin erkek çocuğu arasındaki iletişimi, kısaca anlatıyor. İkisi de çocuk yaştalar. Çoğu zaman birbirlerine olan sevgiyi ifade tarzları şiddet oluyor. Tabi, besleme kız, evin yabancısı, garip olanı, boynu bükük olanı. Günün birinde, oğlanla çok samimi konuştuklarını gören evin hanımı, beslemeyi evden gönderir. Oğlanın gözünden bu gidiş şu cümlelerle ifade ediliyor: 'evde bir şey kaybolduğu zaman, evvela gizlice bu üzeri kırmızı, beyaz, sarı, lacivert yamalı bohça aranırdı. Aradığım bohçayı sandık odasının naftalin kokan köşesinde bulamadım.' Bu hikayeden etkilenmeme sebep olan özellikle bu cümleler oldu.
Kitaba dair eleştireceğim nokta ise, '...düşüne düşüne yarattığım Allah'a...' diye devam cümle ile alakalı. Bu cümle, sanki Allah sadece düşüncenin ürünü imiş gibi anlam/algı oluşturuyor.

Paylaş

Semaver - Sait Faik Abasıyanık I KitapYorum(8)
4/ 5
Oleh

8 yorum

yorum
avatar
22 Haziran 2017 12:29

Son cümle önemli. Ben de bir kitap okurken buna benzer cümleler görünce hemen soğuyorum ve bırakıyorum.
Genelde bunlar e-kitap oluyor ve siliyorum da. Geçenlerde beyinle ilgili bir kitap okumaya başlamıştım. Bir kaç sayfa okuduktan sonra evrim kelimesi dönüp dolaşmaya başlayınca soğudum haliyle. Geri kalan kısmının başlıklarına baktım ve hiçbir başlık cazip gelmedi. İnsan inançlarıyla her anında bütünleşmeli.

Cevapla
avatar
22 Haziran 2017 13:15

Semaver'i okumuştum. Dili sade ama güzel.İçimizden hikayeler gibiydi.Beğenmiştim.Sizin de emeğinize sağlık.

Cevapla
avatar
22 Haziran 2017 16:16

İnançlarla çelişki olup olmamasına bende dikkat ediyorum. Yazarın katıldığım yahut katılmadığım görüşlerini irdeleyerek okumaya çalışıyorum.
Yorum için teşekkürler

Cevapla
avatar
22 Haziran 2017 16:16

içimizden, sade ve sıcak hikayeler :) Yorum için teşekkürler

Cevapla
avatar
23 Haziran 2017 04:52

Bir konuya bağlı olarak ilerlemeyen kitaplar ilgimi çekmiyor o yüzden elime alır, kapağına bakar sonra da yerine bırakacağım türden bir kitap abim.

Cevapla
avatar
23 Haziran 2017 11:05

Konuya bağlı ilerlemeyen kitaplar, okumaya başlayınca bile devamını getirmek zor olabiliyor.
Yorum için teşekkürler kardeşim.
Sevgilerimle

Cevapla
avatar
26 Haziran 2017 20:52

semaver geçenlerde okuduğum kitaplarından biri Ali'nin. Beklenti okuduğumuzu etkiliyor sanki :)

Cevapla
avatar
26 Haziran 2017 21:27

Beklentilerimiz bir çok şeyi etkilediği gibi okuduklarımızı da etkiliyor :)

Cevapla